Ile powinien ważyć plecak szkolny? Jaki plecak jest najlepszy dla kręgosłupa twojego dziecka?

Udostępnij:

Dzieci często mają bardzo ciężkie plecaki. Okazuje się, że dzieci nie powinny nosić więcej niż 10 kg. Zdrowie dziecka jest zagrożone, jeśli ma ono ciężki plecak.

Jak ciężki powinien ważyć plecak szkolny dla dziecka? Wielu rodziców zadaje to pytanie, gdy odbierają tornister swojego dziecka. Okazuje się, że wagi plecaka nie można lekceważyć. Instytut Matki i Dziecka przestrzega przed tym, że noszenie ciężkich plecaków może zaszkodzić zdrowiu dzieci.

Ile powinien ważyć plecak dziecka?

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby plecaki nie przekraczały 10 proc. wagi ucznia. Dzieci nie powinny nosić dużych ciężarów. Uczeń nie powinien nosić więcej niż 3 kg wagi tornistra, jeśli jego waga wynosi 30 kg. Uczniowie od 13 roku życia powinni mieć możliwość noszenia 15 proc. masy swojego ciała.

Według Instytutu Matki i Dziecka plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 15% masy jego ciała. Dla dzieci z klas 1-3 maksymalna waga plecaka nie powinna przekraczać 1,2 kg, a dla dzieci starszych 1,4 kg. Dobrze dobrany plecak powinien mieć w pełni wyściełane plecy, szerokie i regulowane szelki.

Dlaczego noszenie ciężkiego plecaka jest szkodliwe dla kręgosłupa dziecka?

Ortopedzi przestrzegają przed noszeniem ciężkich plecaków, ponieważ mogą one spowodować uszczerbek na zdrowiu dziecka. Ciężki plecak może prowadzić do nieprawidłowej postawy, np. pochylania się do przodu. Może to powodować długotrwały ból szyi i barków. Ale to nie jest jedyny problem. Zbyt ciężkie plecaki mogą również powodować ból w biodrach lub kolanach. Dzieje się tak, ponieważ próbują one zachować równowagę.

Nadmierna masa ciała może powodować problemy z kręgosłupem, stawami biodrowymi i kolanowymi, a także stopami. Może prowadzić do nieodpowiedniej postawy ciała, co może skutkować skrzywieniem kręgosłupa. Zła postawa może prowadzić do problemów w wieku dorosłym. Należą do nich nasilające się bóle kręgosłupa, zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

Jaka jest maksymalna waga tornistra? Rekomendacje i porady - dowiedz się więcej na https://szkolnik.eu/porady/jaka-jest-maksymalna-waga-tornistra-rekomendacje-i-porady/ocge_vkyr

dziecko z plecakiem szkolnym

Jak wybrać odpowiedni plecak, nie ryzykując zdrowia dziecka

Według szacunków, co drugi uczeń w Polsce ma za dużo podręczników. Plecak powinien być proporcjonalny do wielkości i wagi ciała.

W profilaktyce schorzeń kręgosłupa ważne jest równomierne rozłożenie obciążenia. Plecak nie powinien być zbyt ciężki z jednej strony. Rodzice powinni również zwracać uwagę na sposób noszenia plecaka przez dziecko. Plecak może być zawieszony na plecach lub dziecko może pochylić się do przodu. Może to zwiększyć odczuwalną wagę plecaka nawet o 60%.

Ważne jest, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach. Kręgosłup wygina się, gdy plecak jest schowany pod jednym ramieniem.

Większość plecaków ma regulowane szelki. Nie każdy jednak wie, jak ich prawidłowo używać. Szelki powinny być równej długości i ściągnięte w taki sposób, aby plecak znajdował się we właściwej pozycji. Plecak powinien być ułożony na plecach, a nie na pośladkach.

Należy również zwrócić uwagę na to, czy ramiączka są miękko wyściełane, aby nie wrzynały się w ramiona dziecka. Plecak dla dzieci powinien być lekki i szeroki. Dobrym pomysłem jest wyściełana ściana tylna. Kręgosłup nie jest tak obciążony, gdy nosi się miękki plecak. Taki plecak pomoże Twojemu dziecku wypracować dobrą postawę.